آرس

آرس یا همان مارس در اسطوره‌های رومی، خدای جنگاوری، انرژی زیاد و قدرت بدنی ویژه‌ای دارد.در واقع می‌توانیم بگوییم مردان آرسی بیش از هر مرد دیگری تحت تاثیر میزان بالای تولید تستسترون هستند. به همین خاطر این مردها عضلانی‌تر از سایرین هستند و آمادگی زیادی برای کارهای سنتی مردانه، پرخاشگری و تحریک جنسی دارند. انرژی آرس هیجان‌طلبی و ریسک‌پذیری در یک مرد را بالا می‌برد. او اهل زد‌و‌خورد، رانندگی‌های پرخطر،‌ حرکات نمایشی و کل‌کل کردن است. با این وجود، برخلاف ظاهرش که ممکن است خشن به نظر برسد بسیار عاطفی است، آنقدر که برای نجات دیگران خودش را به خطر می‌اندازد. زنان به طور خاص حس مراقبت و حمایت را در او برمی‌انگیزند. بسیار پیش می‌آید که مرد آرسی نیازهای خود را فدای نیازهای دیگران کند. آرس  بی هیچ درنگی به نفع ضعیف‌ترها وارد دعوا می‌شود و در این گیرودار وقتی قدرت و انرژی جسمی شگفت‌انگیزش در کنار بی‌توجهی به پیامدها قرار می‌گیرد به احتمال زیاد دچار دردسر می‌شود. آرس نمود عملی ضرب المثل «هرچه پیش آید خوش آید» است.آرکتایپ‌های مردانه – بخش دوم

او اهل برنامه‌ریزی نیست و توجهی به موانع موجود در مسیر اهدافش ندارد. از ضعف‌های شاخص آرس بلندپروازی‌های بدون واقع‌بینی اوست. همچنین فقدان مهارت کلامی کافی در زمان اختلافات، ناتوانی در مدیریت زمان، میزان بالای انرژی کنترل نشده، هیجان‌خواهی‌های زیاد و ترس پایینش می‌تواند برای او مشکلات قانونی و آسیب‌های جسمی زیادی ایجاد کند. مردان آرسی به وجود سلسله مراتب واکنش نشان می‌دهند، بنابراین چندان مناسب کارهای اداری و سازمانی نیستند. سوابق اخراج زیاد در رزومه کاری آنها نتیجه واکنش‌های شدید و پر از خشم این مرد است. با این وجود اگر خودش رئیس یا سرپرست بشود روابط خیلی خوبی با زیردستانش برقرار خواهد کرد. بهترین مشاغل برای یک مرد آرسی کارهای فنی و بدنی که تمایل به ریسک کردن را در او اغنا کنند هستند. بدلکاری، موتورسواری، ورزش‌های رزمی، رقص، فیلمسازی، اتومبیل‌رانی، آتش نشانی و بادیگارد بودن رضایت شغلی مناسبی برای یک مرد آرس به همراه خواهند داشت و به تخلیه مثبت انرژی او کمک خواهد کرد. اگر انرژی آرس بر رفتارهای شما غلبه دارد تقویت مهارت‌های خویشتن‌داری و مدیریت زمان را در اولویت‌های خود قرار دهید، زمانی برای تخلیه انرژی‌تان درنظر بگیرید و یاد بگیرید به نیازهای خودتان بیش از سایرین اهمیت دهید. همچنین داشتن یک دوست و همکار آپولو تایپ می‌تواند در رسیدن به اهداف به شما کمک کند.

هرمس

آرکتایپ‌های مردانه – بخش دومهرمس، خدای پیام‌رسان، با پاهای بال دارش نماد سیالی، چابکی و چهارچوب‌گریزی است. در مواجهه با یک هرمس اولین چیزی که توجه شما را جلب می‌کند توانایی کم نظیر او در درک موقعیت‌ها، برقرار کردن ارتباط و سخنوری است. هرمس بسیار باهوش، زیرک و مجلس‌آرا است و به هر جمعی وارد شود به سرعت شمع آن محفل می‌شود و دیگران را به دور خود جمع می‌کند. او دوستان زیادی از هر تیپ شخصیتی و طبقه اجتماعی دارد و به راحتی می‌تواند با هریک از آنها ارتباط نزدیک برقرار کند. سرزندگی و بی‌خیالی کودک درون در رفتار هرمسی به وضوح دیده می‌شود. او اهل تفریح و لذت‌طلب است. ابتکار و خلاقیت، راه‌حل‌های غیر منتظره، بدیع و خوش مشرب بودن از جلوه‌های حضور همیشگی کودک درون این در یک هرمس است. در واقع ما در هر زمانی که شور و اشتیاق برای شناختن دنیای ناشناخته‌ها و برقرار کردن ارتباط با افراد جدید را احساس می‌کنیم تحت تاثیر انرژی هرمس قرار داریم. مشکل هرمس اینجاست که این سرخوشی و در لحظه بودن افراطی به بی‌ثباتی او منجر می‌شود. طوری که نمی‌تواند در تحصیلات، کار و روابطش ممارست داشته‌باشد. به طور کلی هرمس میانه‌ای با ثبات و پشتکار ندارد. تنوع طلبی و ذهن سیال از یک هرمس اقیانوسی می‌سازد به عمق یک سانتی‌متر. هرمس خدای الفبا و اعداد نیز هست و قابلیت بالایی در یاد گرفتن زبان‌های مختلف دارد. این توانایی‌ها در کنار سخنوری و شهودی بودن کمک می‌کند تا در مشاغل حوزه سیاست، تجارت، رسانه، روابط عمومی، روابط خارجی، سخنرانی انگیزشی، فروشندگی و روان درمانگری احساس کارآمدی بکند.

آرکتایپ‌های مردانه – بخش دوم

دیونیزوس

دیونیزوس درونگرا خدای مستی و شراب وتجرب‌های عرفانی و معنوی است. دیونیزوس اگرچه یک رب‌النوع مرد است اما به همان میزان هم خصوصیات زنانه دارد. روح لطیف دیونیزوس و تمایل شدید او به رها بودن، هیچ چارچوبی را برنمی‌تابد. او علاقه خاصی به سازهای کوبه‌ای و استعداد زیادی برای ورود به خلسه و همراهی با موسیقی دارد. دیونیزوس هم عاشق عاشق شدن است و هم برای دوستانش بسیار دوست‌داشتنی است. خوش‌اقبالی اوست که دوستانش آنقدر او را دوست دارند که داوطلبانه مسولیت‌های فردی و تامین مالی او را به عهده می‌گیرند. علاوه بر همه اینها، دیونیزوس در یک جدال مدام بین احساسات متضاد گرفتار است. او می‌تواند لحظه‌ای مجنون‌وار عاشق کسی باشد و لحظه دیگر نسبت به او کاملا سرد و بی‌تفاوت باشد. تغییرات احساسی مکرر، بی‌ثباتی درونی، خود برتربینی ذاتی و یاس فلسفی پیامد آن می‌توانند دیونیزوس را تا آستانه مشکلات روانی پیش برانند. نشانه‌های روان‌تنی مثل آسم، انواع آلرژی و مشکلات گوارشی نیز بین دیونیزوس‌ها بسیار شایع است. بازیگری، نویسندگی، شاعری، موسیقی، روحانی و استاد معنوی بودن از مشاغلی هستند که دیونیزوس‌ها به خوبی از عهده آنها برمی‌آیند اما در همین مشاغل هم نمی‌توان از آنها انتظار ثبات و درآمدزایی چندانی داشت. اگر آرکیتایپ غالب شخصیت شما دیونیزوس است بهتر است پذیرش خود را تمرین کنید و با تقویت زئوس کنترل زندگی خودتان را به دست بگیری. همچنین کار روی ویژگی‌های آپولویی که در واقع نیمکره چپ شما را تقویت ‌می‌کند می‌تواند به ایجاد حس تعهد، پایبندی به اخلاقیات و پایداری در انجام کارها بسیار به شما کمک کند.

هادس

آرکتایپ‌های مردانه – بخش دوم

هادس فرمانروای دنیای زیرین، خدای مردگان و صاحب معادن و ثروت‌های جهان است. او به‌اندازه

قلمروش عمیق، سرد و ساکت است. هادس بسیار درونگراست و عطش کشف حقیقت او را به

سیر در دنیای درونی خودش جذب می‌کند. این میل و تمرکز بر درون تا آنجاست که او تنها

برای تامین نیازهای اولیه‌اش بار ارتباط با دنیای بیرون را می‌پذیرد، همانطور که طبق روایت اسطوره، هادس در تمام زندگی‌اش تنها دوبار از دنیای زیرین خارج شد که یک‌ بار آن به خاطر ربودن پرسفون بود. قصه هادس و پرسفون نماینده میل هادس به درونی کردن هر آن چیزیست که دوست دارد. هادس‌ها اگرچه همیشه سرشان پایین است و فارغ از محیط به‌نظر می‌رسند اما به خوبی به هرچه که در اطرافشان می‌گذرد؛ واقف هستند. آنها به رغم ظاهر سردشان بسیار مهربان هستند اما مهارت لازم برای ابراز آن را ندارند. او با خود و دیگران بسیار صادق است و درست مانند مرگ شفاف و بی نقاب آنقدر که ورود به موقعیت‌های اجتماعی که مستلزم داشتن پرسوناهای گوناگون هستند برایش عذاب‌آور است. دوره‌های افسردگی، از دست دادن و سوگ زمانی است که ما اندوه عمیق هادس را در خود تجربه می‌کنیم. هادس‌ها اگر هرمسشان را به اندازه کافی فعال کنند تبدیل به نویسندگان، فیلم‌سازان، هنرمندان و روانکاوانی برجسته چون ونگوگ، نیچه و صادق هدایت می‌شوند.

اشتراک گذاری: