همانطور که در مبحث آرکیتایپ‌های زنانه گفتیم، جنسیت در آرکیتایپ‌ها به این معنا نیست که زن‌ها نمی‌توانند آرکیتایپ‌های مردانه داشته باشند یا بالعکس. کارل گوستاو یونگ، روان‌شناس سوییسی، معتقد بود همه انسان‌ها صرف‌نظر از جنسیتشان می‌توانند دارای انرژی‌های زنانه و مردانه باشند. تنها میزان و شکل بروز این انرژی‌ها در افراد متفاوت است. چه بسا لازم باشد ما برای غنای بیشتر زندگی و تجربه کردن خودمان تعدادی از آرکیتایپ‌های جنسیت دیگر را نیز در خود فراخوانی و تقویت کنیم. گام اول در این مسیر شناخت مناسب از ویژگی‌های هر کهن‌الگو و بعد یافتن روش‌های تقویت یا تعدیل آنهاست.

اگر آماده‌اید برویم سراغ آرکیتایپ‌های مردانه

زئوس 

زئوس - آرکیتایپ‌های زئوس، خدای خدایان، رب النوع آسمان، نماد قدرت، درایت و جاه‌طلبی است. او منطقی است و با اعتماد به نفس کافی زندگی خودش و دیگران را رهبری می‌کند. توانایی زئوس در برقراری اتحاد ویژگی دیگریست که از او یک مدیر قابل می‌سازد. البته این مدیر مستبد هم هست و با عواطف و احساسات هیچ مناسبتی ندارد. او معتقد است عاطفی بودن نشانه ضعف است و حواسش هست که برای سازمان و سیستم تحت مدیریتش از افراد عاطفی در هیچ موقعیتی استفاده نکند چرا که معتقد است آنها به هیچ دردی نمی‌خورند. اگرچه زئوس میل غیر قابل انکاری به ریاست و رهبری دارد اما اگر بخواهیم منصف باشیم باید اینکه او در هرجمعی قرار بگیرد از همان ابتدا فرمانروای بلامنازع آنجا می‌شود؛ مرهون شایستگی‌های درونی او و نمود بیرونی آنها بدانیم. قدرت زئوس ویژگی ذاتی اوست. رهبری زئوسی هم به شکل رئیس بازی نیست. جایگاه او بالاتر از آنست که خودش را درگیر جزئیات کند. مدیرانی با انرژی زئوس با صرف کمترین انرژی و از بالا سازمانشان را رهبری می‌کنند. زئوس‌های مدیر اگر آپولوی بیداری نداشته باشند اصلا اهل مذاکره نیستند و می‌توانند بسیار مستبد وظالم شوند. آنها اگر مدیر نباشند همیشه از اینکه توانایی‌هایشان دیده نمی‌شود شکایت دارند و درواقع اگر زیردست باشند می‌توانند دردسرساز شوند. توصیه‌ای که می‌شود برای غنای تجربه زندگی به زئوسی‌ها داشت قدری تامل در خود و کشف عواطفشان است. این تنها راهی است که نه تنها می‌توانند همه “بودنشان” را زندگی کنند بلکه قادر به درک دیگران نیز خواهند شد.

آپولو

آرکیتایپ‌های آپولو خدای نور، دانش و عدالت است. او برونگرا و در عین حال محافظه کار و منطقی است. آپولو همانطور که اسطوره روایت می‌کند آینده‌نگر است. او اگر به زمان حال توجه داشته باشد هم ازآن به عنوان امکانی برای پیش‌بینی و برنامه‌ریزی آینده استفاده می‌کند. آپولو قانون مدار، کنجکاو، متعهد و مبادی آداب است. اگرچه استانداردهای آپولو بسیار بالاتر از دیگران است اما عینی‌بودن و واقع‌نگری او باعث می‌شوند که برنامه‌‌ریزی‌هایش را بر اساس ساختارهای محیط اجتماعی‌اش انجام ‌دهد. او با تیزبینی همه محدودیت‌ها را به وضوح ارزیابی می‌کند و باهوش و اراده مثال‌زدنی‌اش برای مدیریت آنها برنامه‌ریزی می‌کند. اینها در کنار دیسیپلین و پایبندی به هدف همان کلیدهای طلایی موفقیت‌های بسیار و رضایت همیشگی یک آپولو هستند. آپولو، برادر آرتمیس، خدای خورشید هم هست؛ پس طبیعی است که مثل خورشید دور و غیر قابل دسترس باشد، اما اگر تصور می‌کنید که او مانند خورشید باید گرم هم باشد در اشتباه هستید. یک آپولو همیشه فاصله عاطفی‌اش را با افراد و پدیده‌ها حفظ می‌کند. او سرد و بی‌طرف دیده می‌شود. در مواجهه با یک آپولو شاید نخستین چیزهای که توجه شما را جلب کنند اعتدال و زیبایی هستند. به عنوان مثال آپولو همیشه شیک، اتوکشیده و شاخص است. درباره آپولوها در محل کار باید بگوییم که او همواره پیشرو، موفق و متمرکز است و می‌تواند با هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی هر کاری را به بهترین وجه انجام دهد. با این حال اگر ویژگی‌های زئوسی نداشته باشد بعید است بتواند به عنوان نفر اول اول عمل کند اما همچنان می‌تواند بند به‌عنوان دست راست و امین مدیر کل در تعیین استراتژی‌ها، هدف‌گذاری، کار کردن روی فرضیه‌ها و شرکت در مذاکرات به پویایی سازمان کمک کند.

پوزیدون

آرکیتایپ‌های پوزیدون، خدای دریاها و اسب‌ها با آن چنگک سه شاخه‌اش که نماد مردانگی و قدرت باروری است؛ سرکشی و سیالی ناخودآگاه اسرارآمیز را یادآوری می‌کند. پوزیدون همانند دریا می‌تواند ظاهری آرام، بخشنده و آرامش‌بخش داشته باشد؛ گرچه این دریا همواره استعداد آن را دارد که با موج‌های شدید و بلند هر چه را در سر راهش هست؛ تخریب کند. در واقع ما در لحظاتی که با طغیان احساسات شدید و خروشان و خارج از کنترل مواجه می‌شویم انرژی پوزیدون را تجربه می‌کنیم. پوزیدون می‌تواند برون‌گرا یا درون‌گرا باشد، می‌تواند جلوه هیجانات مثبت و یا منفی باشد، اما در هر حالت آنچه که در اهمیت دارد این است که هیجان‌ها و عواطف او بسیار شدید و عمیقند. پوزیدون به محض اینکه ناراحت می‌شود طوفان به پا می‌کند اما وقتی پس از این طوفان دوباره آرام شد پشیمان می‌شود و به دلجویی از شما بر می‌آید. پوزیدون درست به‌اندازه دریا بخشنده است. او می‌تواند انقدر مهربان و با توجه باشد که اگر کسی از چیزی خوشش آمد بدون آنکه نیاز به گفتن باشد هر طور شده به سرعت آن چیز را فراهم کند.

حافظه هیجانی پوزیدون بسیار قوی است؛ چه در حق او خوبی کرده باشید چه بدی، پوزیدون به طرز شگفت‌انگیزی آن را جبران می‌کند طوری‌که هیچ‌وقت از خاطرتان نرود! پوزیدون می‌خروشد و در این هیاهو خود را ملزم به رعایت حریم دیگران نمی‌بیند. اظهارنظرهای بی‌موقع، چک کردن افراد و امتحان کردن آنها از کارهای کاملا عادی در زندگی پوزیدون است. پوزیدون هر جا می‌رود تلاش می‌کند تا اثری از خود به جا بگذارد، طوری که در مراجعه بعدی توجه زیادی دریافت کند، مثلا انعام زیادی به پیشخدمت رستوران بدهد یا اگر کاری اداری داشته باشد که مراجعات مکرری را می‌طلبد برای کارمندان آنجا هدیه ببرد. این دریای خروشان و سرکش اهل خانواده است است و برایش اهمیت دارد که خانواده‌اش را در همه سختی‌ها کنار‌ هم نگه دارد. پوزیدون‌ها با زئوس‌ها میانه خیلی خوبی ندارد هر چند که در شرایط دشوار سعی می‌کنند قدرت زئوس را به دست بیاورند- کوششی که معمولا هم به نتیجه نمی‌رسد. زندگی یک پوزیدون با شکست‌های کاری و مالی زیادی همراه است و چون شکست او با هیجان‌های شدید همراه است معمولاً منجر به اصلاحات بعدی نمی‌شود. برای داشتن زندگی متعادل‌تر می‌توانیم به پوزیدون پیشنهاد کنیم آپولو را در خود فرابخواند تا بتواند بر هیجاناتش مسلط شود.

هفائستوس

آرکیتایپ‌های فرزند هرا، خدای آتش و کوره آهنگری. کودکی دردناک هفائستوس او را به سمت انزوا و غرق شدن در کار کشاند. درواقع او با والایش رنج‌هایش جلوه دیگری از هنر را به جهان هدیه کرد. اگرچه هفائستوس می‌تواند با دست‌هایش معجزه کند اما هنوز نتوانسته خود را از اندوه تجربه نخواستی بودن و احساس طرد و بی‌ارزشی رها کند. همه هویت هفائستوس همانطور که بعد از طرد از سوی مادرش به کار پناه برد در کارش خلاصه می‌شود، آن‌چنان که کارگاه و آزمایشگاهش محیط امن اوست و خارج از آن حرفی برای گفتن ندارد. او همیشه به شکلی درگیر رنج برخاسته از ارتباط پدر و مادر است، آنقدر که احساس می‌کند باید ناجی آنها در این جدال باشد. هفائستوس اساسا صلح‌طلب و متعهد به اصول اخلاقی و انسانیست؛ ویژگی‌ای که در کنار سایر تجربه‌هایش او را مستعد یک انفجار مهیب دربرابر ظلم و ستم نگه می‌دارد. اما جای خوشحالی است که هفائستوس خدای کنترل نیروهای مخرب و آتشین نیز هست. به طور کلی هفائستوس بهره چندانی از مهارت‌های اجتماعی ندارد، بنابراین برای محیط‌هایی با روابط پیچیده و تعاملات زیاد مناسب نیست. اگرچه او چشمه جوشان نبوغ و خلاقیت است اما بهتر است با تقویت آپولو اعتماد به نفس و هویت خود را بازیابد و همچنین با فراخواندن هرمس مهارت‌های ارتباطی‌اش را توسعه دهد. توجه داشته باشید اگر هفائستوس انرژی غالب شخصیت شماست، تا می‌توانید از کارهای اداری و دفتری دوری کنید و از نبوغ و قدرت دستانتان در خلق آثار منحصر به فرد و بی‌تکرار بهره بگیرید.

خب بخش اول این مقاله به پایان رسید امیدواریم این مقاله مورد رضایت شما خواننده گرامی باشد

برویم سراغ آرکیتایپ‌های مردانه  بخش دوم

 

اشتراک گذاری: