مراحل رشد مراحل رشد نقاشی کودک دارای سه مرحله است:

1. خط‌خطی کردن

در این مرحله،(مراحل رشد نقاشی کودک) هیچ رئالیسمی (واقعیتی) وجود ندارد و نقاشی فقط کشیدن خطوطی روی کاغذ است. شاید به نظر برسد که چیز خاصی نکشیده است اما گاهی اوقات نقاشی او «واقعگرایی تصادفی» نامیده می‌شود. یعنی گاها اشکالی در بین این خطوط و بی‌نظمی‌ها دیده می‌شوند.

2. پیش الگوبرداری

در این مرحله، کودک سعی می‌کند آنچه را که با چشمانش می‌بیند، نقاشی کند. او ساده‌ترین اشکال مانند صورت، آدمک، ماشین، درخت و خانه را می‌کشد. این شکل‌ها معمولا جزئیات زیادی ندارند. در انتهای این مرحله بعضی چیزها را اضافه می‌کند مثلا جلوی خانه گل و برای آدمک لباس می‌کشد.

3. الگوبرداری

در این مرحله، جزئیات بسیار بیشتر می‌شوند و کودک ممکن است از کلمات یا نمادها استفاده کند. ممکن است از اشکال خاصی مانند V به جای پرنده استفاده کند. او تا جایی که مهارتش به او اجازه می‌دهد، واقع‌گرایانه نقاشی می‌کند. همچنین، اغلب می‌تواند با نقاشی خود داستان تعریف کند.

نقاشی کودک چه معنایی می‌دهد؟

نقاشی کودک همه به دنبال یافتن معنای نقاشی کودکان هستند. گاهی اوقات، نقاشی فقط نقاشی است و چیزی بیش از گذراندن اوقات فراغت را نشان نمی‌دهد. اما بعضی وقت‌ها، فهمیدن معنای نقاشی آنها، به معنای کشف لایه‌ی عمیق‌تری از احساس و تفکر آنهاست. نباید نقاشی را بسیار تفسیر و معنا کنید اما در عوض به کودک اجازه دهید خود به شما بگوید که نقاشی‌اش چه معنایی برای او دارد. برای مثال از او بپرسید آدمک‌های نقاشی مشغول انجام چه کاری هستند. اینگونه سوال‌ها ممکن است نکات تازه‌ای از دید کودک را برایتان روشن کند.

مفاهیم کلی:

جنسیت و ترجیح رنگ: برای مثال، کودکان پر توقع معمولا از رنگ‌های تیره‌تر استفاده می‌کنند. دخترها معمولا رنگ‌های گرم‌تر و پسرها رنگ‌های سردتر را دوست دارند. سبز به معنای خلاقیت کودک، زرد به معنای شادی، و قرمز رنگ هیجان است.

خانه متیس جای نقاشی روی کاغذ نیز مهم است. کودکانی که نقاشی را سمت چپ صفحه می‌کشند، نگاهی به گذشته دارند. نقاشی سمت راست صفحه، نشاندهنده‌ی آینده و نیاز به ارتباط است. نقاشی پایین صفحه نیز اغلب به معنای حس ناامنی می‌باشد.

برای نقاشی آدمک‌ها، اندازه آنها مهم است. آدمک‌هایی که بزرگتر کشیده می شوند، شخصیت غالبند. آنهایی که بدون دست هستند نیز شخصیتی غیر تهاجمی دارند. آدمک‌هایی که دست‌هایشان خیلی بزرگ کشیده می‌شود، احتمالا پرخاشگر هستند. پاهایی که کوچک کشیده می‌شوند نیز ممکن است نشاندهنده حس بی‌ثباتی کودک باشد.

نکته: به خاطر داشته باشید که این نکات، مشاهدات کلی درباره نقاشی کودکان است و ممکن است نشاندهنده مورد خاصی درباره کودک شما نباشد. برای اینکه به بهترین شکل متوجه معانی احتمالی نقاشی کودک خود بشوید، از خود او سوال کنید.

تهیه‌‌کننده: مژده پورحسین، کارشناس ارشد روانشناسی

 

اشتراک گذاری: